شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران
اقدامات: اقتصاد مردمی و مقاومتی
هدیه آزادی از زندان به ده ها هزار نفر !
معمولا حوزه عملکردی وزارت امور اقتصادی و دارایی سیاستگذاری است والبته تاحدودی اجرایی که کمتر و به طور مستقیم با معیشت مردم نقطه اتصال دارد بلکه با واسطه و زمان بیشتری تاثیر سیاست ها بر رفاه مردم اثر گذار است. اما صندوق تامین خسارت های بدنی  یکی از مجموعه هایی است که بی سرو صدا اقدامات قابل تاملی را جهت رفع گرفتاری های ده ها هزار شهروند ایرانی  در سه سال گذشته انجام داده و به جرات می توان ادعا کرد که اقدامات این صندوق یکی از مردمی ترین فعالیت های  زیر مجموعه وزارت اقتصاد است. این مجموعه توانسته است در سه سال گذشته با مدیریت کارآمد منابع بیش  20 هزار نفر را از زندان رهانیده و یا مانع رفتن به زندان آنها شده است.

 این صندوق با همکاری های ستاد دیه افرادی که به دلیل حوادث وناتوانی در پرداخت دیه هستند که در اثر آن یا در آستانه رفتن به زندان و یا در زندان بسر می برده اند را حمایت کرده و با شرایطی خاص از زندان بیرون آورده و یا مانع رفتن زندان آنها شده است تا هزینه های دیه را به تدریج و در قالب قسط بندی پرداخت کنند.

 همچنین در اقدامی دیگر و به توصیه مقام معظم رهبری در این صندوق نسبت به پرداخت تفاوت دیه زن و مرد اقدام شده است اما سرآمد اقدامات این صندوق که در روزهای اخیر نیز رونمایی شده طراحی و آغاز به اجرایی کردن طرح ملی تحت پوشش قرار دادن موتور سواران به بیمه شخص ثالث است.

همان طور که درآمارها اعلام شده سالانه بیش از 17 هزار تصادف منجر به فوت داریم و بیش از 300 هزار تصادف همراه با جرح که 30 درصد آن مربوط به موتوسیکلت‌ها است. این به معنای کشته شدن بیش 5 هزار نفر راکب موتور سوار است که در 95 درصد موارد دارای بیمه شخص ثالث نیستند.

 همچنین باید اذعان داشت که روزانه تعداد راکبان به دلیل ارزان بودن موتوسیکلت و نبود یک شغل مناسب بیشتر می شود  به نحوی که اکنون تعداد موتوسیکلت های شهر تهران را بیش از 4 میلیون برآورد می کنند که نقش مهمی در تصادفات منجر به جرح (‌سهم 55 درصدی ) دارند.

 لذا با عنایت به چنین آمارهایی می توان حدس زد که لزوم پوشش بیمه ای برای میلیون ها موتوسیکلت سوار تا چه حد  برای اقتصاد خانوارها و حتی اقتصاد جامعه ضروری و حیاتی است .

 از این رو صندوق تامین خسارت های بدنی با اخذ مجوزهای لازم از شورای عالی بیمه ، در کناربخشودگی جریمه های بیمه شخص ثالث امکان بیمه موتوسیکلت ها با  تقسیط هزینه 220 هزار تومانی فراهم اورده است .

 بدیهی است تحقق این طرح نه فقط ده هزار نفر را از زندان و حتی مرگ نجات می دهد بلکه عاملی برای ایجاد آرامش روانی جامعه و  کاهش جرم ناشی از فرار از صحنه تصادف و... شده و  احساس امنیت برای راننده را نیز به ارمغان می آورد.  
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو
نسخه قابل چاپ
کلیه حقوق این پورتال متعلق به شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران می باشد.